Poradnia leczenia bólu

W Polsce coraz więcej osób choruje na choroby nowotworowe. Statystyki są zatrważające, choć, warto pamiętać, że poprawia się skuteczność leczenia i diagnostyka. Wraz z nowymi metodami leczenia, przedłuża się życie pacjenta.

Coraz większe znaczenie ma także leczenie bólu i poprawianie komfortu życia chorego. Jednym z bardziej bolesnych nowotworów jest rak kości. Niestety jest on często dość późno diagnozowany, jako że dolegliwości bólowe są leczone doraźnie i często w ogóle nie wiązane ani przez pacjenta ani przez lekarza z nowotworem. Często długotrwałe bóle pleców są leczone miesiącami jako dyskopatia lub ból korzonków, podczas gdy u pacjenta rozwija się nowotwór kręgosłupa. Poza szybkim leczeniem – w tym wypadku najczęściej w postaci silnej radioterapii, konieczne jest zadbanie o psychiczny stan pacjenta.

ból-kręgosłupa-1000x1000

Wyeliminowanie bólu sprawia, że chory czuje się lepiej nie tylko fizycznie, ale i psychicznie – może w miarę normalnie funkcjonować, a to, jak pokazują badania wpływa pozytywnie na odpowiedź organizmu na leczenie i długość przeżycia. Warto zatem od momentu diagnozy udać się do poradni leczenia bólu i dobrać odpowiednie leki.

Pamiętajmy, że w chorobie nowotworowej wyróżnia się kilka rodzajów bólu: ból przebijający, ból końca dawki i ból incydentalny. To ważne, by rozpoznać każdy z nich i podać odpowiednie środki. Dobrze dobrane leki podane szybko, czasem nawet jeszcze przed spodziewanym atakiem bólu, sprawią, że cierpienie można zmniejszyć niemal do minimum. Większość klinik leczenia bólu proponuje także porady psychologiczne – samopoczucie chorego to bowiem niezwykle ważny czynnik w procesie leczenia.

więcej na:
http://bolprzebijajacy.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *